BİLGİ SAYAMIYORUM beta

FAT ve NTFS dosya sistemleri nedir, farkları nelerdir?

0

Bilgisayar kullanımında en önemli ihtiyaçların başında veri depolamak gelmektedir. İhtiyaç duyulan,beğenilen ve sürekli kullanılan veriler disk dediğimiz depolama donanımlarında tutulmaktadır. Fiziksel bir yapı olan diskler üzerine veri yazmak ve okumak için ise yazılım arabirimine ihtiyaç duymaktadır. Bu yazılım ise kullandığımız işletim sistemleridir. İşletim sistemleri bu ihtiyacı karşılamak için dosya sistemlerini kullanmaktadır.Bunlar FAT ve NTFS dosya sistemleridir.

FAT : 

Microsoft ilk olarak 1970 ile 1980 yıllarında MS-DOS işletim sistemi üzerinde FAT dosya sistemini geliştirmiş ve kullanmıştır. FAT yani File Allocation Table dosyaları disklere yazmak ve yerleştirmek amacında bir sistemdir. Bu işlemi yaparken dosyaları belirli boyutlarda bölerek disklerin ilgili bölümlerine yerleştirmekte ve okuma ihtiyacı olduğunda ilgili bölüme(sector) giderek oradaki dosya parçalarını okumaya başlar.Sektörler fiziksel depolama biriminin en küçük depolama ünitesidir.

FAT sistemi yıllar içerisinde kullanım ihtiyacına göre gelişime uğramış ve bit boyutlarına göre üç farklı versiyon geliştirilmiştir. Bunlar 12 bit olan FAT12, 16 bit olan FAT16 ve son olarak 32 bit olan FAT32'dir. FAT32 günümüzde flash belleklerde hala kullanılmaktadır. Bu gelişim disk ve dosya kümeleme boyutlarında da farklılıklar oluşturmuştur.

Sektör ve Kümeleme Boyutları : 

FAT12 :  255 MB 128 sektör ve 4 KB kümeleme.

FAT16 :  2 GB 128 sektör ve 64 KB kümeleme.

FAT32 : 32 GB'dan büyük(en fazla 2 TB) 128 sektör  32 KB kümeleme.

NTFS : 

Bu dosya sistemi 1993 yılında Windows NT ile ortaya çıkmıştır ve sonraki Windows sürümlerinde kullanılmaya devam edilmiştir. NTFS yani New Technology File System daha önceki dosya sistemlerine göre daha güvenlidir. FAT dosya sistemine tercih edilmesinin en büyük nedeni ise veri güvenliği sağlamasıdır. Yetkisiz bilgi erişimine ve hata düzeltmeleri yapabilmektedir.

Örnek verilirse bilgisayarınız elektrik kesilmesi durumunda aniden kapandı ve diskinizin bölümlerinde hatalar oluştu. Bu durumda NTFS dosya sistemi kullanan işletim sisteminiz daha önceden oluşturduğu belirli veri kurtarma alanları sayesinde diskinizi taramak ve oluşan hataları düzeltmek isteyecektir. Bunun haricinde büyük boyutta disklerde alanları optimum şekilde kullanımı, sıkıştırma ve veri şifreleme yapma gibi avantajları da mevcuttur. 

BENZER 7

Kimse etkileşime girmemiş

ETİKETLER