Google Chrome uzantısı ( extension ) nedir? Nasıl yüklenir?

Google Chrome un eklentileri ( extension ) ne işe yarar? Nerden ve nasıl yüklenirler ?

15966 gösterim INTERNET

Google Chrome, tarayıcınızı daha verimli kullanmak adına ya da bazen sadece eğlence olsun bir çok eklentiye -uzantı- sahip. Bunlar kimi zaman bir siteye girmeden oranın özelliklerini kullanmanıza yararken, bazen sadece hatırlatma amaçlı uyarı göstergesi olarak da çalışabiliyorlar. Örnek olarak :

  • Imdb Puanlama uzantısı : Herhangi bir sayfadaki seçili kelime öbeğini siz söylemeden imdb de aratıp, bir filme ait başlıksa filmin puanını gösteriyor.  
  • Facebook uzantısı : Facebook bildirimlerinizi Facebook u açmadan size gösteren bir eklenti. 
  • Michael Jackson - Moonwalk : Tıkladığınızda ufak bir michael jackson çıkıp müzik eşliğinden moonwalk yapıyor.

Bu uzantılar tamamen ücretsiz ve emin olun birçoğu internet hayatınızı geliştirmek adına çok yararlı. Bunları https://chrome.google.com/extensions/ sayfasından veya  Google Chrome içindeyken, Seçenekler->  Araçlar -> Uzantılar kısmında da yapabilrisiniz.  

Google Chrome EKlenti

Burada ki arama kısmından isterseniz diller seçeneğini Türkçe yaparak Türkçe uzantılara ulaşabilirsiniz.

Sol taraftaki menüden en popüleri, en yeniler gibi özellikleri kullanarak arama yapılabilir ve istediğiniz uzantıyı tıkladığınızda Yükle / Install butonunu tıklayarak  Google Chrome tarayıcınıza bu uzantı eklenir.

Uzantıları yükledikten sonra Google Chrome tarayıcınızı kullanırken sağ tıklayarak bu uzantıların görebilir ve özelliği var ise kullanabilirsiniz.

Tuğba Sabaz

Bilgisayar Mühendisi - Beykent Üniversitesi

at Facebook Mar 10, 2011